Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biotehnologija

Kina gradi najveći laboratorij za kloniranje na svijetu

U Kini će se graditi najveći laboratorij za kloniranje na svijetu, u što će se uložiti 30 milijuna američkih dolara.

Po završetku gradnje, ondje će se između ostaloga klonirati psi, krave, konji i primati. Osim linije za replikaciju životinja, centar će uključivati još banku gena te znanstvene i edukacijske sadržaje.

Centar će početi s radom tijekom 2016. godine, a prve životinje koje će biti klonirane su japanske krave. Zanimljiv izbor – postoji niz drugih životinja koje bi bile kudikamo lakše klonirati kao probne uzorke – no ekonomski sasvim opravdan: na kineskom tržištu, naime, vlada velika potražnja za kvalitetnom govedinom, pa će se proizvodnjom krava osigurati prihodi za kompaniju te istovremeno opskrbiti domicilno tržište deficitarnom robom.

Iza investicije stoji nekoliko kompanija: Boyalife, vodeća tvrtka u svijetu u proizvodnji matičnih stanica; Sooam iz Južne Koreje te dvije domaće tvrtke u državnom vlasništvu. Obje navedene kompanije već su poznate na kineskom tržištu – prošle su godine ondje osnovale tvrtku za kloniranje tibetanskih mastifa, vrlo rijetke vrste pasa čija cijena dostiže nekoliko milijuna dolara.

Kina je plodno tlo za genetska istraživanja: ondje se navelike kloniraju svinje koje se potom koriste za medicinska istraživanja, a prije nekoliko mjeseci objavljeno je kako ondašnji znanstvenici eksperimentiraju na ljudskim embrijima.

Sooam, jedna od tvrtki uključenih u ovaj projekt, nudi i komercijalno kloniranje u svom sjedištu u Južnoj Koreji. Za svotu od 100.000 dolara možete dobiti točnu genetsku kopiju svog bolesnog kućnog ljubimca, čime se njegov život – barem kao klona – može nastaviti praktički unedogled, sve dok ste spremni platiti traženi iznos.

Pokušaji kloniranja sežu još u 50-e godine prošlog stoljeća, kada se uspješno eksperimentiralo sa žabama. Od tada je kloniran niz životinja – ribe, miševi, ovce, svinje i tako dalje – no kloniranje čovjeka još uvijek je zakonski zabranjeno.

Izvor: Sputnik News

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...