Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Astronomija

NASA se priprema za eksperiment s blizancima kojim će otkriti posljedice svemirskih putovanja na ljudsko tijelo

Scott Kelly (lijevo) i Mark Kelly (Credit: NASA)

Zamislite dva brata, identične blizance. Jedan od njih je astronaut i odleti u svemir. Drugi je također astronaut, ali je u ovoj misiji ostao kod kuće. Nakon godine dana u svemiru, prvi se brat vraća kući i nalazi se s drugim bratom.

Scott Kelly (lijevo) i Mark Kelly (Credit: NASA)

Scott Kelly (lijevo) i Mark Kelly (Credit: NASA)

Jesu li ovi blizanci ostali identični? NASA se upravo priprema za eksperiment koji će odgovoriti na ovo pitanje.

U ožujku 2015. godine, NASA-in astronaut Scott Kelly pridružit će se Mikhailu Kornienku na jednogodišnjoj misiji u svemir, a njihov boravak tamo znanstvenici će iskoristiti za proučavanje posljedica dugih putovanja u svemir na ljudsko tijelo.

Scott ima brata blizanca Marka koji je također astronaut, ali je u mirovini. Dok će Scott biti u svemiru i kretati se brzinom većom od 27.000 km/h, Mark će ostati kod kuće.

Ovaj se eksperiment temelji na Einsteinovu „Paradoksu blizanaca“, misaonom eksperimentu u kojem jedan blizanac leti u svemir, dok drugi ostaje na Zemlji. Prema njegovoj teoriji relativnosti, blizanac koji je otišao u svemir vratit će se mlađi nego onaj koji je ostao kod kuće.

NASA-in eksperiment neće se baviti prolaskom vremena, no sve ostalo bit će predmet istraživanja – genetika, biokemija, vid, kognicija i mnogo drugih kategorija.

„Svaka od proučavanih kategorija mogla bi biti priča za sebe“, rekao je Craig Kundrot iz Human Research programa.

„Već sada znamo da se ljudski imunološki sustav mijenja u svemiru i da nije snažan kao kad smo na Zemlji“, objašnjava Kundrot. „U jednom od eksperimenata, Mark i Scott primit će identična cjepiva protiv gripe kako bi se doznalo kako njihov imunološki sustav reagira.“

Drugi eksperiment bavit će se telomerama – malenim „kapicama“ na krajevima ljudske DNK. Na Zemlji, gubitak telomera povezuje se sa starenjem. U svemiru bi taj gubitak telomera mogao biti ubrzan djelovanjem kozmičkih zraka. Uspoređivanjem telomera blizanaca pokušat će se otkriti ubrzava li radijacija u svemiru starenje astronauta.

U želucu se nalazi čitav niz bakterija neophodnih za probavu. Jednim od eksperimenata pokušat će se saznati utjecaj svemirskih putovanja na te bakterije koje su 10 puta brojnije od ljudskih stanica.

Drugi eksperimenti također su zanimljivi. Između ostalog, nastojat će se saznati zašto se vid astronauta mijenja nakon njihova boravka u svemiru. „Neki astronauti primijetili su da im nakon povratka iz svemira stare naočale više ne odgovaraju“, kaže Kundrot. Proučavat će se i fenomen poznat pod nazivom svemirska magla („space fog“) kojeg karakterizira manjak svjesnosti i usporavanje čitavog mentalnog sklopa koje su opisali neki od astronauta po povratku iz svemira.

„Ovo nije 10 zasebnih eksperimenata“, kaže Kundrot. „Dobiveni rezultati kombinirat će se kako bi se dobila potpuna slika na svim razinama – od biomolekularne do psihološke.“

Izvor: Phys

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Astronomija

Dugo vremena, asteroid Apofis bio je na vrhu liste nebeskih tijela za koja se smatralo da predstavljaju prijetnju Zemlji. Prema ranih proračunima astronomskih stručnjaka,...

Wellness i prehrana

Širom svijeta, nebrojeni ljudi prakticiraju post iz raznih razloga – bilo da je to zbog vjere ili u pokušaju skidanja suvišnih kilograma. Međutim, zagonetka...

Wellness i prehrana

Štetnost kave za naše tijelo tema je koja već godinama izaziva brojne kontroverze i rasprave. Istražite s nama manje poznate činjenice o popularnom napitku...