Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Svemir

Ujedinjeni narodi kreću u svoju prvu svemirsku misiju

Kako bi zemljama u razvoju omogućili istraživanja u uvjetima mikrogravitacije, Ujedinjeni narodi potvrdili su kako kreću u svoju prvu, povijesnu svemirsku misiju. Lansiranje je najavljeno za 2021. godinu, a UN će se pritom poslužiti Dream Chaserom, raketoplanom američke kompanije Sierra Nevada Corporation (SNC).

Navedenu informaciju nedavno je objavio UN-ov Ured za svemirske poslove (UNOOSA), i to tijekom održavanja Međunarodnog astronautičkog kongresa u Guadalajari. Podsjetimo, riječ je o okupljanju na kojem i dobri stari Elon Musk objavio svoje planove o kolonizaciji Marsa i to kroz tisuće letova svojih SpaceX brodova.

I dok UN očito nema takav osjećaj za megalomaniju, ipak je riječ o hvale vrijednoj misiji, koja bi brojnim zemljama koje nemaju mogućnost lansiranja vlastitih istraživačkih satelita, mogla pružiti sasvim nove mogućnosti istraživanja svemira.

„Jedan od glavnih zadataka UNOOSA-e jest primicanje međunarodne suradnje na polju miroljubivog istraživanja svemira“, izjavila je u pravom Star Trek stilu ravnateljica navedene organizacije, Simonetta Di Pippo.

„S iznimnim zadovoljstvom mogu reći kako će UNOOSA, u suradnji s našim partnerima iz Sierra Nevada Corporation, postići navedeni cilj kroz otvaranje cjelokupnog mikrogravitacijskog programa svim državama članicama UN-a, od kojih mnoge nemaju infrastrukturu i financijska sredstva neophodna za vlastiti svemirski program“, otkrila je Di Pippo.

Podsjetim, iako je Dream Chaser još uvijek u fazi razvoja, iz SNC-a je prethodno potvrđeno kako se prvi probni let planira do kraja ove godine, dok bi na svoje prvo putovanje prema Međunarodnoj svemirskoj postaji dotični trebao krenuti 2019. godine. Budući je riječ o multifunkcionalnoj letjelici, koja može prevesti oko 5,5 tona tereta, odnosno sedam astronauta, ne iznenađuje interes UN-a za suradnju.

Ipak, takva usluga neće biti potpuno besplatna za zemlje koje se požele okušati u istraživanju svemira, a što je i logično s obzirom na iznimno visoke troškove svemirskih misija. Srećom, čini se kako će zemlje sudionice misija sudjelovati u troškovima tek u manjem postotku.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...